Sporočilo za javnost

ODKLOPI.NET – klic k ukrepanju za omejitev prekomerne uporabe digitalnih naprav v šolah in vzgojno-izobraževalnih ustanovah

Danes je potekala novinarska konferenca ODKLOPI.NET, na kateri so strokovnjaki in predstavniki različnih institucij osvetlili problematiko prekomerne uporabe digitalnih naprav v šolah in vzgojno-izobraževalnih ustanovah in pozvali k podpisu peticije ODKLOPI.NET, ki si prizadeva za zakonsko omejitev uporabe zasebnih telefonov v šolah.

Na fotografiji od leve proti desni: mag. Mojca Mihelič, izr. prof. dr. Dan Podjed, Anja Vogrič, Vlasta Juršak, Darja Groznik, doc. dr. Marko Pokorn, Jure Brankovič.

Zveza prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) in pobudniki peticije ODKLOPI.NET pozivajo javnost, pristojne institucije in oblikovalce politik k hitremu odzivu in sistemskim ukrepom, ki bodo zagotovili varno in spodbudno učno okolje za otroke in mladostnike. Ob tem pa predlagajo, da postane 20. februar – “Dan brez telefona”. 

  • Vlasta Juršak, pobudnica peticije ODKLOPI.NET: »Pobuda je reakcija na stanje družbe, v katerem živimo. In stanje je alarmantno.«
  • mag. Mojca Mihelič, predsednica Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev ter ravnateljica OŠ Danile Kumar: »Digitalne naprave otroke razčlovečujejo.«
  • doc. dr. Marko Pokorn, strokovni direktor Pediatrične klinika UKC: »Ta prepoved oz. omejitev uporabe zaslonov je korak k normalizaciji otroštva.«
  • Darja Groznik, predsednica Zveze prijateljev mladine Slovenije: »Mi nismo proti digitalizaciji, mi smo za premišljeno digitalizacijo.«
  • izr. prof. dr. Dan Podjed, antropolog, ZRC SAZU – Inštitut za slovensko narodopisje: »Pametni telefon je lahko odlično orodje ali orožje, zato ga je potrebno uporabljati po pametni ne pa nespametno.«

Vlasta Juršak, pobudnica peticije je poudarila potrebo po nujnih ukrepih: »Pobuda je reakcija na stanje družbe v katerem živimo. In stanje je alarmantno. Peticija je naravna reakcija družbe. Nedopustno je, da naši otroci odraščajo na tak način, kot danes odraščajo. Dovolj je bilo samo govora, kaj vse je narobe. Stroka že leta opozarja o škodljivih posledicah uporabe digitalnih naprav, če se nič ne zgodi, so taki ukrepi, kot je peticija, nujni. Verjamemo, da se bomo sedaj vsi skupaj streznili in tudi ukrepali.« Vlasta je izrazila tudi veselje nad ekipo, ki je združila moči ob tej peticiji in tudi nad vsemi prvimi podpisniki te peticije. Za konec je dejala: »Verjamem, da sedaj nimamo več izgovorov in naredimo spremembo.«

Mag. Mojca Mihelič, predstavnica ravnateljev je osvetlila izzive, s katerimi se šole vsakodnevno srečujejo zaradi prekomerne uporabe zaslonov. Prav tako je poudarila nujnost sistemskih rešitev in zakonodajnih ukrepov, ki bi prispevali k varnejšemu in bolj osredotočenemu učnemu okolju: »Otroci so naša prihodnost in če na tem mestu ne bomo nič naredili, si napovedujemo uničenje. Zakaj se nam zdi pomembno nujno omejiti nepooblaščeno uporabo vseh digitalnih naprav v šolah in vzgojno-izobraževalnih zavodih: ker otroke delajo asocialne, otroke razčlovečujejo, jih spravljajo v stiske, kakršnih mi odrasli nismo nikoli doživeli, ker jim nismo bili izpostavljeni. Nek psiholog je enkrat rekel: otroku dati telefon je tako, kot da bi mu dali motorno žago. Oboje je zelo koristno orodje, ampak verjetno ni starša, ki bi otroku dal motorno žago brez da bi otroka poučil o varni rabi in bil zraven pri uporabi. /…./  Zato se zelo zavzemamo tudi za to, da bo uporaba telefona varna, nadzorovana in da ne bo v celoti prepovedana. Starši morajo otroke učiti, kako uporabljati naprave.«

Doc. dr. Marko Pokorn je predstavil zdravstvene posledice pretirane uporabe digitalnih naprav pri otrocih in mladostnikih. Med ključnimi tveganji je izpostavil vpliv na duševno zdravje, motnje spanja, težave s koncentracijo ter pomanjkanje gibanja: »Dejstvo je, da so zasloni nepogrešljiv del našega vsakdana, potrebno jih je uporabljati po pameti. Nespametna in prezgodnja raba ima škodljive posledice na zdravje in razvoj otrok: govorne jezikovne sposobnosti, razvoj otrokovih socialnih veščin, naprave vplivajo na večjo pojavnost motenj pozornosti s hiperaktivnostjo, otroci, ki so pretirano izpostavljeni zaslonom imajo moteno spanje. Modra svetloba lahko vpliva tudi na izločanje melatonina, tako imajo otroci porušen spalni ritem. Zaradi gledanja na blizu so prizadete oči, posledica je kratkovidnost, otrok, ki ves čas buli v zaslon se tudi manj giblje, ima težave s prekomerno telesno težo in kasneje v življenju je večja verjetno za srčno žilne bolezni, večja je verjetnost tudi za uživanje nezdrave hrane. Prizadeto je duševno zdravje. Pretirana izpostavljenost privede tudi do digitalne odvisnosti.

En kup razlogov je, zakaj je potrebno pri otrocih zmanjšati porabo zaslonov oz. jo nadzirat. Najboljši način učenja otrok je vzgled. Tukaj je tudi na starših velik del krivde oz. odgovornosti. Doma je potrebno narediti red. Če otroci v zgodnjem otroštvu nimajo interakcije s starši, še posebej z mamo, ki med dojenjem gleda v zaslon, se to odraža v njeni fizionomiji, njenem srčnem utripu … otrok je tako že v najzgodnejšem obdobju svoje življenja prikrajšan za celostno materinsko ljubezen. Otroci, še posebej pa dojenčki, potrebujejo obraze. Potrebujejo interakcije s starši. Otroci morajo vsak dan intenzivno komunicirati s svojimi starši in vrstniki in to je normalni proces odraščanja. Ta prepoved oz. omejitev uporabe zaslonov je korak k normalizaciji otroštva.«

Predsednica ZPMS Darja Groznik je opozorila na dolgoletno prizadevanje organizacije za izboljšanje življenjskih pogojev otrok. Ob tem je predstavila pobudo za razglasitev 20. februarja kot “Dan brez telefona”, ki bi spodbudila širšo družbeno razpravo o odgovorni rabi digitalnih naprav. Darja: »Že eno leto si ZPMS na različne načine prizadeva, da bi nagovorila odločevalce, da bi posegli na to področje in omejili rabo pametnih naprav. Za nami je veliko dopisov in sestankov in premaknilo se ni nič. Zato smo zelo veseli temu trenutku. Očitno je napočil čas, da se nekaj stori, očitno je potrebna tudi ta širša, družbena aktivacija, da se bo spremenilo na bolje. Zelo veliko razlogov je, da danes pristopamo k tej peticiji, ki ne pomeni, da smo proti digitalizaciji, mi smo za premišljeno digitalizacijo. /… / Preko vseh podatkov, ki jih imamo tudi v povezavi s TOM telefonom, smo ugotovili, da otroci niso opolnomočeni in znanj o rokovanju s pametnimi telefoni. Naša država je uzakonila pravico do odklopa, otroke pa prepuščamo na milost in nemilost pametnim napravam. Zato želimo, da država s sistemskim ukrepom poseže na področje šolstva z ustreznimi ukrepi in sledit politikam drugih držav. Ni razloga, da tega ne bi storili.«

Antropolog izr. prof. dr. Dan Podjed je razmišljal o tem, kako najti ravnotežje med digitalnim in analognim svetom. Poudaril je, da cilj pobude ni zavračanje digitalizacije, temveč smotrna in uravnotežena uporaba tehnologije v vzgojno-izobraževalnih ustanovah: » /…/ Pozornosti imamo vse manj. In tudi sam opažam, da se ne morem več posvetiti bistvenemu. Ker me zmotijo naprave, ki jim dajemo vse več in več pozornosti. V zaslone gledamo 8 ur dnevno, odrasli gledamo v telefone 4 ure dnevno. In potem pravimo, da nimamo časa, hkrati pa damo tudi mladim naprave v otroke in jih pošljemo v šolo. Tudi, če je telefon v torbi in dobi otrok potisno obvestilo, v tistem trenutku pozornost pade in je preusmerjena drugam. Sebi in mladim smo odvzeli pozornost, ki je zdaj na drugi strani zaslona, namesto da bi bila na tistem mestu, ki je v tistem trenutku res pomembna. Pametni telefon je lahko odlično orodje ali orožje, zato ga je potrebno uporabljati po pameti, ne pa nespametno.« /…/ Vsak dan si lahko z namenom privoščimo odklop. To bi moralo biti zapisano v ustavo. Ne le odklop od dela, tudi odklop od naprav.«

Zbiranje podpisov

Zbiranje podpisov za peticijo ODKLOPI.NET se začne danes – 20. februarja in bo potekalo do 30. marca. Povezava do podpisa peticije je objavljena tukaj.

Z velikim veseljem in ponosom sporočamo, da so med prvimi podpisniki peticije ugledne in vplivne organizacije ter posamezniki, ki s svojim delovanjem pomembno prispevajo k dobrobiti otrok in mladostnikov. Njihova podpora odraža širše zavedanje o pomenu tematike, ki jo naslavljamo. Med njimi so Združenje ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije (ZRPRS), predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar, Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), Zveza aktivov svetov staršev Slovenije (ZASSS), Sekcija za primarno pediatrijo in mnogi drugi. Celoten seznam podpisnikov je dostopen tudi tukaj.

Ožja ekipa, zaslužna za pripravo peticije.

Prvi podpisniki peticije

Podpisana peticija predsednice države RS dr. Nataša Pirc Musar.

Posnetek razprave je objavljen tukaj.