Zveza prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) je s ponosom sprejela javno zahvalo Zveze zgodovinskih društev Slovenije za dolgoletno podporo raziskovalni dejavnosti mladih zgodovinarjev na osnovnih šolah, ki jo izvajamo v okviru programa Mladi raziskovalci zgodovine. Zahvala je bila podeljena na slovesni prireditvi, ki je potekala 11. decembra 2024 v dvorani Slovenske matice na Kongresnem trgu v Ljubljani.

dr. Mojca Šorn, dr. Aleš Gabrič, mag. Marjetka Balkovec Debevec, Breda Krašna in dr. Branko Šuštar

ZPMS že več kot 56 let omogoča mladim raziskovalcem zgodovine prve korake v raziskovalno dejavnost, pri čemer pomembno povezuje osnovnošolske učitelje, muzealce, arhiviste ter strokovnjake za zgodovinsko dediščino z učenkami in učenci višjih razredov osnovnih šol. Skozi več desetletij so se v okviru programa razvili številni projekti, kot so letni seminarji za mentorje zgodovinskih krožkov, ocenjevanje raziskovalnih nalog ter bogata zaključna srečanja mladih raziskovalcev.

V komisiji za delo zgodovinskih krožkov protovoljno sodelujejo strokovnjakinje in strokovnjaki iz muzejev, arhivov in drugih kulturnih, visokošolskih in znanstvenih ustanov, ki delujejo na področjih zgodovinopisja, etnologije, sociologije in umetnostne zgodovine.

prof. dr. Oto Luthar, prof. dr. Petra Solšak, dr. Dragica Čeč, dr. Urška Sterle, doc. dr. Urška Lampe, Breda Krašna, generalna sekretarka ZPMS

Generalna sekretarka ZPMS Breda Krašna je ob prejemu zahvale poudarila pomen vztrajnega dela vseh sodelujočih v programu, še posebej strokovnih sodelavcev, kot je Iris Furlan, ki s predanostjo podpira mlade raziskovalce zgodovine. Zahvala, ki so jo prejeli, je priznanje vsem, ki verjamejo v pomen raziskovanja zgodovine kot temelja za razumevanje sedanjosti in prihodnosti.

Na slovesnosti so bila podeljena tudi osrednja stanovska priznanja slovenskim zgodovinarjem in zgodovinarkam. Nagrado KLIO za najboljšo študijo na področju zgodovinopisja za leti 2022 in 2023 so prejeli Oto LutharMarta Verginella in Urška Strle za knjigo Užaljeno maščevanje: spomin na italijanska fašistična taborišča, ki je izšla pri Založbi ZRC. Ta knjiga je izjemen prispevek k razumevanju zgodovinskih spominov in posledic fašističnega nasilja.

Priznanje Ervina Dolenca za najboljši znanstveni prvenec je prejela Urška Lampe za delo Deportacije iz Julijske Krajine v Jugoslavijo, 1945–1954: diplomatski in socialni vidiki. To delo, ki so ga izdali Inštitut IRRIS za raziskave, razvoj in strategije družbe, kulture in okoljaZgodovinsko društvo za južno Primorsko in Založba Annales, raziskuje kompleksne vidike povojnih deportacij in njihovih vplivov.

ZPMS se iskreno zahvaljuje Zvezi zgodovinskih društev Slovenije za priznanje in vsem mentorjem, učiteljem ter sodelujočim, ki z neizmerno energijo in znanjem podpirajo mlade raziskovalce zgodovine po vsej Sloveniji. To sodelovanje je ključnega pomena za nadaljnji razvoj raziskovalne dejavnosti med mladimi.