Nedavna raziskava, ki jo je izvedla raziskovalna hiša Mediana, je pokazala jasno podporo javnosti k omejevanju uporabe mobilnih telefonov v šolskem okolju. Kar 91 % vprašanih (anketiranih je bilo 520 polnoletnih oseb) je odgovorilo, da podpirajo prepoved ali omejeno rabo telefonov v šolah. Med njimi je kar 98 % starejših od 55 let izrazilo soglasno podporo. Nekaj manj podpore je pri mlajših odraslih (18–24 let), a še vedno dve tretjini anketirancev zagovarjata omejitve.

Ti podatki potrjujejo, da javnost prepoznava pomen okolja, ki spodbuja pristno komunikacijo in kakovostne odnose med otroki in mladostniki. V Zvezi prijateljev mladine Slovenije tovrstne ugotovitve pozdravljamo kot pomemben korak v smeri ustvarjanja varnega in spodbudnega šolskega okolja, kjer se otrokom omogoča razvoj brez nepotrebnih digitalnih motilcev.

Kot aktivni podporniki pobude in peticije Odklopi.net, ki si prizadeva za uravnoteženo uporabo digitalnih naprav v vsakdanjem življenju otrok in mladih, v ZPMS verjamemo, da je družbeni dialog o tem, kdaj in kako uporabljati tehnologijo, ključen. Ravno zato smo se v začetku marca srečali tudi z državnim sekretarjem dr. Vinkom Logajem na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje. Namen srečanja je bil izmenjava stališč in podpora oblikovanju smernic za šole, ki bodo šolskim kolektivom v pomoč pri uvajanju pravil glede uporabe telefonov v šolskem času.

Veseli nas, da so na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje prepoznali pomembnost te teme in izrazili naklonjenost iskanju ustreznih, strokovno utemeljenih in za šole uporabnih rešitev. Naš cilj je jasen: ustvariti otrokom prijazno šolsko okolje, kjer digitalna tehnologija ne bo prevladala nad odnosi, igro, učenjem in čustvenim doživljanjem vsakdanjika.

Prek programov, ki jih izvajamo po vsej Sloveniji, si prizadevamo za digitalno pismenost, krepitev odnosov in dobro počutje otrok, hkrati pa ne zanemarjamo pomena odmika od zaslonov. Skupaj z več kot 109 članicami si želimo, da bi vsaka šola, vsak razred in vsaka družina imeli možnost ustvariti prostore brez digitalnih motenj, kjer lahko prevladajo radovednost, sočutje in povezovanje.

Skupaj smo prijatelji mladih.

O anketi

Inštitut za raziskovanje trga in medijev, Mediana d.o.o.
Spletno anketiranje, CAWI
Čas anketiranja: 31.3. – 4.4.2025
N=520, polnoletni prebivalci Slovenije, populacija je po spolu, starosti, regiji in izobrazbi reprezentativna za Slovenijo