ODKLOPI.NET – klic k ukrepanju za omejitev prekomerne uporabe digitalnih naprav v šolah in vzgojno-izobraževalnih ustanovah

Sporočilo za javnost

ODKLOPI.NET – klic k ukrepanju za omejitev prekomerne uporabe digitalnih naprav v šolah in vzgojno-izobraževalnih ustanovah

Danes je potekala novinarska konferenca ODKLOPI.NET, na kateri so strokovnjaki in predstavniki različnih institucij osvetlili problematiko prekomerne uporabe digitalnih naprav v šolah in vzgojno-izobraževalnih ustanovah in pozvali k podpisu peticije ODKLOPI.NET, ki si prizadeva za zakonsko omejitev uporabe zasebnih telefonov v šolah.

Zveza prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) in pobudniki peticije ODKLOPI.NET pozivajo javnost, pristojne institucije in oblikovalce politik k hitremu odzivu in sistemskim ukrepom, ki bodo zagotovili varno in spodbudno učno okolje za otroke in mladostnike. Ob tem pa predlagajo, da postane 20. februar – “Dan brez telefona”. 

  • Vlasta Juršak, pobudnica peticije ODKLOPI.NET: »Pobuda je reakcija na stanje družbe, v katerem živimo. In stanje je alarmantno.«
  • mag. Mojca Mihelič, predsednica Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev ter ravnateljica OŠ Danile Kumar: »Digitalne naprave otroke razčlovečujejo.«
  • doc. dr. Marko Pokorn, strokovni direktor Pediatrične klinika UKC: »Ta prepoved oz. omejitev uporabe zaslonov je korak k normalizaciji otroštva.«
  • Darja Groznik, predsednica Zveze prijateljev mladine Slovenije: »Mi nismo proti digitalizaciji, mi smo za premišljeno digitalizacijo.«
  • izr. prof. dr. Dan Podjed, antropolog, ZRC SAZU – Inštitut za slovensko narodopisje: »Pametni telefon je lahko odlično orodje ali orožje, zato ga je potrebno uporabljati po pametni ne pa nespametno.«

Vlasta Juršak, pobudnica peticije je poudarila potrebo po nujnih ukrepih: »Pobuda je reakcija na stanje družbe v katerem živimo. In stanje je alarmantno. Peticija je naravna reakcija družbe. Nedopustno je, da naši otroci odraščajo na tak način, kot danes odraščajo. Dovolj je bilo samo govora, kaj vse je narobe. Stroka že leta opozarja o škodljivih posledicah uporabe digitalnih naprav, če se nič ne zgodi, so taki ukrepi, kot je peticija, nujni. Verjamemo, da se bomo sedaj vsi skupaj streznili in tudi ukrepali.« Vlasta je izrazila tudi veselje nad ekipo, ki je združila moči ob tej peticiji in tudi nad vsemi prvimi podpisniki te peticije. Za konec je dejala: »Verjamem, da sedaj nimamo več izgovorov in naredimo spremembo.«

Mag. Mojca Mihelič, predstavnica ravnateljev je osvetlila izzive, s katerimi se šole vsakodnevno srečujejo zaradi prekomerne uporabe zaslonov. Prav tako je poudarila nujnost sistemskih rešitev in zakonodajnih ukrepov, ki bi prispevali k varnejšemu in bolj osredotočenemu učnemu okolju: »Otroci so naša prihodnost in če na tem mestu ne bomo nič naredili, si napovedujemo uničenje. Zakaj se nam zdi pomembno nujno omejiti nepooblaščeno uporabo vseh digitalnih naprav v šolah in vzgojno-izobraževalnih zavodih: ker otroke delajo asocialne, otroke razčlovečujejo, jih spravljajo v stiske, kakršnih mi odrasli nismo nikoli doživeli, ker jim nismo bili izpostavljeni. Nek psiholog je enkrat rekel: otroku dati telefon je tako, kot da bi mu dali motorno žago. Oboje je zelo koristno orodje, ampak verjetno ni starša, ki bi otroku dal motorno žago brez da bi otroka poučil o varni rabi in bil zraven pri uporabi. /…./  Zato se zelo zavzemamo tudi za to, da bo uporaba telefona varna, nadzorovana in da ne bo v celoti prepovedana. Starši morajo otroke učiti, kako uporabljati naprave.«

Doc. dr. Marko Pokorn je predstavil zdravstvene posledice pretirane uporabe digitalnih naprav pri otrocih in mladostnikih. Med ključnimi tveganji je izpostavil vpliv na duševno zdravje, motnje spanja, težave s koncentracijo ter pomanjkanje gibanja: »Dejstvo je, da so zasloni nepogrešljiv del našega vsakdana, potrebno jih je uporabljati po pameti. Nespametna in prezgodnja raba ima škodljive posledice na zdravje in razvoj otrok: govorne jezikovne sposobnosti, razvoj otrokovih socialnih veščin, naprave vplivajo na večjo pojavnost motenj pozornosti s hiperaktivnostjo, otroci, ki so pretirano izpostavljeni zaslonom imajo moteno spanje. Modra svetloba lahko vpliva tudi na izločanje melatonina, tako imajo otroci porušen spalni ritem. Zaradi gledanja na blizu so prizadete oči, posledica je kratkovidnost, otrok, ki ves čas buli v zaslon se tudi manj giblje, ima težave s prekomerno telesno težo in kasneje v življenju je večja verjetno za srčno žilne bolezni, večja je verjetnost tudi za uživanje nezdrave hrane. Prizadeto je duševno zdravje. Pretirana izpostavljenost privede tudi do digitalne odvisnosti.

En kup razlogov je, zakaj je potrebno pri otrocih zmanjšati porabo zaslonov oz. jo nadzirat. Najboljši način učenja otrok je vzgled. Tukaj je tudi na starših velik del krivde oz. odgovornosti. Doma je potrebno narediti red. Če otroci v zgodnjem otroštvu nimajo interakcije s starši, še posebej z mamo, ki med dojenjem gleda v zaslon, se to odraža v njeni fizionomiji, njenem srčnem utripu … otrok je tako že v najzgodnejšem obdobju svoje življenja prikrajšan za celostno materinsko ljubezen. Otroci, še posebej pa dojenčki, potrebujejo obraze. Potrebujejo interakcije s starši. Otroci morajo vsak dan intenzivno komunicirati s svojimi starši in vrstniki in to je normalni proces odraščanja. Ta prepoved oz. omejitev uporabe zaslonov je korak k normalizaciji otroštva.«

Predsednica ZPMS Darja Groznik je opozorila na dolgoletno prizadevanje organizacije za izboljšanje življenjskih pogojev otrok. Ob tem je predstavila pobudo za razglasitev 20. februarja kot “Dan brez telefona”, ki bi spodbudila širšo družbeno razpravo o odgovorni rabi digitalnih naprav. Darja: »Že eno leto si ZPMS na različne načine prizadeva, da bi nagovorila odločevalce, da bi posegli na to področje in omejili rabo pametnih naprav. Za nami je veliko dopisov in sestankov in premaknilo se ni nič. Zato smo zelo veseli temu trenutku. Očitno je napočil čas, da se nekaj stori, očitno je potrebna tudi ta širša, družbena aktivacija, da se bo spremenilo na bolje. Zelo veliko razlogov je, da danes pristopamo k tej peticiji, ki ne pomeni, da smo proti digitalizaciji, mi smo za premišljeno digitalizacijo. /… / Preko vseh podatkov, ki jih imamo tudi v povezavi s TOM telefonom, smo ugotovili, da otroci niso opolnomočeni in znanj o rokovanju s pametnimi telefoni. Naša država je uzakonila pravico do odklopa, otroke pa prepuščamo na milost in nemilost pametnim napravam. Zato želimo, da država s sistemskim ukrepom poseže na področje šolstva z ustreznimi ukrepi in sledit politikam drugih držav. Ni razloga, da tega ne bi storili.«

Antropolog izr. prof. dr. Dan Podjed je razmišljal o tem, kako najti ravnotežje med digitalnim in analognim svetom. Poudaril je, da cilj pobude ni zavračanje digitalizacije, temveč smotrna in uravnotežena uporaba tehnologije v vzgojno-izobraževalnih ustanovah: » /…/ Pozornosti imamo vse manj. In tudi sam opažam, da se ne morem več posvetiti bistvenemu. Ker me zmotijo naprave, ki jim dajemo vse več in več pozornosti. V zaslone gledamo 8 ur dnevno, odrasli gledamo v telefone 4 ure dnevno. In potem pravimo, da nimamo časa, hkrati pa damo tudi mladim naprave v otroke in jih pošljemo v šolo. Tudi, če je telefon v torbi in dobi otrok potisno obvestilo, v tistem trenutku pozornost pade in je preusmerjena drugam. Sebi in mladim smo odvzeli pozornost, ki je zdaj na drugi strani zaslona, namesto da bi bila na tistem mestu, ki je v tistem trenutku res pomembna. Pametni telefon je lahko odlično orodje ali orožje, zato ga je potrebno uporabljati po pameti, ne pa nespametno.« /…/ Vsak dan si lahko z namenom privoščimo odklop. To bi moralo biti zapisano v ustavo. Ne le odklop od dela, tudi odklop od naprav.«

Zbiranje podpisov

Zbiranje podpisov za peticijo ODKLOPI.NET se začne danes – 20. februarja in bo potekalo do 30. marca. Povezava do podpisa peticije je objavljena tukaj.

Z velikim veseljem in ponosom sporočamo, da so med prvimi podpisniki peticije ugledne in vplivne organizacije ter posamezniki, ki s svojim delovanjem pomembno prispevajo k dobrobiti otrok in mladostnikov. Njihova podpora odraža širše zavedanje o pomenu tematike, ki jo naslavljamo. Med njimi so Združenje ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije (ZRPRS), predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar, Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), Zveza aktivov svetov staršev Slovenije (ZASSS), Sekcija za primarno pediatrijo in mnogi drugi. Celoten seznam podpisnikov je dostopen tudi tukaj.

Ožja ekipa, zaslužna za pripravo peticije.

Posnetek razprave je objavljen tukaj.

S spoštovanjem,

Zveza prijateljev mladine Slovenije

Foto: Zori Jakolin

Več

Vabilo na novinarsko konferenco – Poziv za zakonsko omejitev uporabe zasebnih telefonov …

Poziv za zakonsko omejitev uporabe zasebnih telefonov in drugih digitalnih naprav v vzgojno-izobraževalnih ustanovah

Spoštovani.

Na dogodku bomo osvetlili škodljive posledice pretirane rabe digitalnih tehnologij med otroki in mladostniki ter predstavili razloge za predlagano zakonsko omejitev uporabe mobilnih telefonov in drugih zaslonskih naprav v šolah in vrtcih.

Svoj pogled bodo predstavili:

  • Vlasta Juršak, vodja projektov v Centru za trajnostni razvoj podeželja Kranj, pobudnik peticije,
  • mag. Mojca Mihelič, predsednica Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev ter ravnateljica Osnovne šole Danile Kumar,
  • doc. dr. Marko Pokorn, strokovni direktor Pediatrične klinike UKC Ljubljana
  • Darja Groznik, predsednica Zveze prijateljev mladine Slovenije,
  • izr. prof. dr. Dan Podjed, antropolog, ZRC SAZU, Inštitut za slovensko narodopisje.

Novinarsko konferenco bo moderirala Anja Vogrič iz Zveze prijateljev mladine Slovenije. Po zaključenem dogodku bo možnost pogovora z vsemi govorci.

Vljudno vabljeni v našo družbo!

Prijave na novinarsko konferenco: Lea Ban, lea.ban@zpms.si, 031 268 664.

Prvi podpisniki peticije.

Več

Vabilo na zaključni dogodek natečaja Evropa v šoli 2024/2025

Dragi mentorji, koordinatorji in udeleženci natečaja Evropa v šoli!

Z velikim veseljem vas vabimo na zaključno prireditev natečaja Evropa v šoli 2024/2025, ki bo potekala v sredo, 7. maja 2025, ob 10. uri v dvorani SMELT v Ljubljani.

Na dogodku bomo podelili nagrade najboljšim mladim ustvarjalcem letošnjega natečaja in uživali v bogatem kulturnem programu, ki so ga pripravili mladi talenti iz OŠ Artiče ter mladi glasbeniki, štipendisti našega sklada Glasbenik sem. Prireditev bo trajala približno dve uri in je namenjena vsem sodelujočim – otrokom, mentorjem, regijskim koordinatorjem ter ostalim podpornikom natečaja.

Letošnja tema, Digitalno državljanstvo: Čarovnija na dlani, naj te vodi modrost, ko brskaš po strani, je otroke in mlade spodbudila k razmisleku o odgovorni in varni uporabi digitalnih tehnologij. Skupaj bomo proslavili njihovo ustvarjalnost, kritično razmišljanje in poglobljeno razumevanje digitalnega sveta.

Pomembni datumi natečaja Evropa v šoli 2024/2025:


📌 28. 2. 2025 – rok za oddajo del regijskim koordinatorjem
📌 28. 3. 2025 – regijski koordinatorji posredujejo dela nacionalni komisiji
📌 25. 4. 2025 – objava rezultatov natečaja
📌 7. 5. 2025 – zaključna prireditev in podelitev nagrad

Veselimo se srečanja z vami in skupnega praznovanja uspehov mladih ustvarjalcev!

Prijave na dogodek se v prvi vrsti zbirajo pri regijskih koordinatorjih, lahko pa tudi neposredno na naslovu: lea.ban@zpms.si, prijave so možne do 6. maja 2025 do 12h.

Več

Pust širokih ust – vesele počitnice pri naših društvih!

“Pust, pust, krivih ust, kje si pustne šeme skril? Tam za goro, tam za plan, vse veselo rajajo nam!”

Pustni čas je tu – čas veselja, norčij in slastnih krofov! 🍩 Naša društva po vsej Sloveniji bodo tudi letos poskrbela za nepozabne počitniške dni, polne igre, ustvarjanja in druženja. In kaj bi bil pust brez pravega pustnega rajanja? 🎭✨

👑 Kaj vse pripravljamo?
🎨 Ustvarjalne delavnice, kjer si bomo izdelali maske in pustne kostume
🥁 Vesela pustna rajanja s plesom in glasbo
🎭 Animacije in zabavne igre za male in velike šeme
🍩 Sladkanje s krofi in drugimi pustnimi dobrotami

📌 Seznam aktivnosti po društvih se bo sproti dopolnjeval, zato vas vabimo, da spremljate naše kanale in preverite, kaj vse se bo dogajalo v vaši bližini!

Pridite, preoblecite se v svojo najljubšo masko in skupaj pričarajmo najbolj norčave in sladke počitnice! 🥳

Preverite kaj pripravljajo vaša lokalna društva tukaj.

Nekaj dogodkov najdete tudi spodaj spodaj …

Več

Kako otrokom približati branje? Strokovnjaki delijo praktične napotke – delavnični seminar

Pomen vključevanja staršev za bralni razvoj otrok

V sklopu našega društva Bralna značka bo v šolskem letu 2024/2025 organiziran delavnični seminar, ki bo vključen v sistem profesionalnega usposabljanja za šolsko leto 2024/25 MVI, v katalog KATIS.

Branje je temeljna veščina, ki otrokom odpira vrata v svet znanja in domišljije. Na prihajajočem izobraževanju bodo slušatelji pridobili vrsto praktičnih nasvetov, kako staršem in otrokom pomagati v predbralnem in zgodnjem bralnem obdobju. Poudarek bo na tem, da je branje lahko prijetna in koristna izkušnja, hkrati pa nepogrešljiva veščina za uspešen razvoj otroka.

S pravilnimi pristopi in spodbudnim okoljem lahko bralno sposobnost razvijamo na način, ki bo otrokom v veselje, obenem pa bo pomembno prispevala k njihovi prihodnosti.

Program 

  • 9.00-9.30      Prijava in kava
  • 9.30-10.15     Bralna značka, družina, branje in pismenost: Manca Perko in Petra Potočnik
  • 10.15-11.45    Odbiranje kakovostnega knjižnega gradiva za otroke: Kristina Picco
  • 11.45-12.30    Odmor za malico/kosilo
  • 12.30-13.15    Voden ogled Pionirske – centra za mladinsko književnost in knjižničarstvo (predstavitev arhiva mladinske literature in dejavnosti za spodbujanje bralne kulture med mladimi): Kristina Picco
  • 13.15-13.30    Odmor
  • 13.30-15.00    Gradivo za branje z otroki, ki spodbuja družinsko pismenost – primeri (delavnica I. del)  mag. Tilka Jamnik
  • 15.00-15.15    Odmor
  • 15.15-16.45    Gradivo za branje z otroki, ki spodbuja družinsko pismenost – primeri (delavnica II. del), mag. Tilka Jamnik

Prijava preko GOOGLE OBRAZCA velja za udeležence, ki se NE boste prijavili preko sistema KATIS.

Prijave v KATIS sprejemamo do vključno 3. marca 2025 (datum za odjavo: 5. marec 2025).

Kotizacija za seminar znaša:
50,00 € (vključno z DDV)
45,00 € (vključno z DDV): mentorji BZ in vsi, ki se ukvarjajo z bralno značko in niso člani BZ; člani društev in zvez prijateljev mladine, Slovenske sekcije IBBY, Bralnega društva Slovenije in Zveze bibliotekarskih društev Slovenija
40,00 € (vključno z DDV): člani Društva Bralna značka Slovenije – ZPMS, študenti in upokojenci

Več informacij najdete tukaj.

Več

Sodelovanje za boljšo podporo otrokom in mladostnikom

Strokovna vodja TOM telefona Tjaša Bertoncelj in strokovna delavka Sandra Murk sta izvedli izobraževanje za strokovne delavce pri Varuhu človekovih pravic Republike Slovenije, ki na brezplačni številki 080 36 86 sprejemajo klice otrok, ki se po pomoč obračajo na Varuha.

Izobraževanje “𝐊 𝐯𝐢𝐫𝐨𝐦 𝐢𝐧 𝐫𝐞š𝐢𝐭𝐯𝐚𝐦 𝐮𝐬𝐦𝐞𝐫𝐣𝐞𝐧𝐨 𝐯𝐨𝐝𝐞𝐧𝐣𝐞 𝐬𝐯𝐞𝐭𝐨𝐯𝐚𝐥𝐧𝐞𝐠𝐚 𝐩𝐨𝐠𝐨𝐯𝐨𝐫𝐚” je bilo namenjeno izboljšanju svetovalnega pristopa na telefonski liniji za otroke, ki iščejo pomoč. Zaposleni so pridobili dodatna znanja, kako:

  • vzpostaviti delovni svetovalni odnos,
  • usmerjeno voditi pogovor in aktivno vključevati otroka v proces reševanja,
  • prepoznavati in krepiti otrokove moči, vire in zdrave vzorce,
  • premakniti fokus s težave na rešitve,
  • postavljati vprašanja, ki odkrivajo in osvetljujejo vire ter omogočajo konkretno oblikovanje ciljev.

Z veseljem gradimo mostove sodelovanja in soustvarjamo varen prostor, kjer se otroci in mladostniki lahko počutijo slišane, razumljene in podprte.

Več

V dobrodelni akciji V Kranju dobro v srcu mislimo zbranih 15.107,83 evra

Mestna občina Kranj je v sodelovanju z Zavodom za turizem in kulturo Kranj, Zvezo prijateljev mladine Slovenije in Društvom prijateljev mladine Kranj že šestič organizirala dobrodelno akcijo “V Kranju dobro v srcu mislimo”.

Akcija je potekala od 1. decembra 2024 do 22. januarja 2025, v tem obdobju pa so se zvrstili številni dogodki. Skupno je bilo zbranih več kot 15.000 evrov za pomoč posameznikom in družinam v stiski.

Prejemnike donacij so predlagale kranjske osnovne šole (OŠ Orehek, OŠ Predoslje, OŠ Matije Čopa, OŠ Janeza Puharja, OŠ Helene Puhar, OŠ Jakoba Aljaža, OŠ Franceta Prešerna, OŠ Stražišče, OŠ Simona Jenka), Center za socialno delo Gorenjske, enota Kranj, ter Društvo upokojencev Kranj. Sredstva so prispevali posamezniki prek nakazil Zvezi prijateljev mladine Slovenije in Društvu prijateljev mladine Kranj ter prek SMS donacij.

Na zaključni prireditvi je župan Mestne občine Kranj, Matjaž Rakovec, vsem donatorjem in organizatorjem dogodkov simbolično izročil ček z zbranimi sredstvi. Nato je znesek v višini 15.107,83 evra predal predsednici Društva prijateljev mladine Kranj, Jani Kovač, in generalni sekretarki Zveze prijateljev mladine Slovenije, Bredi Krašna.

V šestih letih dobrodelne akcije “V Kranju dobro v srcu mislimo” je bilo skupno zbranih približno 135.000 evrov, kar dokazuje, da Kranj premore izjemno srčnost in solidarnost.

“Z dobrodelno akcijo smo zbrali sredstva, ki bodo mnogim izboljšala življenje in jim omogočila lepšo prihodnost. Akcija ni le številka na računu, temveč pomeni boljše pogoje za otroke, družine in posameznike, ki bodo zaradi vaše dobrote lažje stopili v nov dan,” je na zaključni prireditvi poudaril župan Matjaž Rakovec.

“Sodelovanje v tej akciji ni zgolj finančne narave, temveč je izraz človečnosti, srčnosti in solidarnosti. Pokazali smo, da nam ni vseeno, da cenimo skupnost in da vsak lahko prispeva k boljšemu jutri,” je dodala Petra Žibert iz Zavoda za turizem in kulturo Kranj.

Breda Krašna iz Zveze prijateljev mladine Slovenije je izpostavila, da v Sloveniji veliko ljudi živi pod pragom revščine. “Podpiramo tovrstne dobrodelne akcije in poudarjamo, da je Kranj na tem področju izjemno prizadeven. Hvala vsem za trud, upamo, da se prihodnje leto ponovno srečamo.”

Jana Kovač, predsednica Društva prijateljev mladine Kranj, pa je izrazila veselje, da društvo sodeluje v tej akciji že od njenega začetka: “Hvala vsem, ki ste prispevali in pripomogli k temu plemenitemu cilju.”

Več

Priložnost za učitelje in pedagoške delavce – Izobraževanja, ki navdihujejo!

Ste učitelj ali pedagoški delavec v javnem zavodu? Vemo, da je vaš vsakdan poln izzivov, a kdaj ste si nazadnje vzeli čas za svoj profesionalni razvoj?

Biti učitelj ni le poklic, ampak poslanstvo. Kako učence naučiti učiti? Kako prepoznati in okrepiti njihov potencial? Na ta vprašanja bomo odgovorili na dveh izjemnih 16-urnih izobraževanjih, ki jih vodi priznana strokovnjakinja Tanja Povšič (vodja programa Modra postaja). S praktičnimi primeri in uporabnimi tehnikami boste osvežili svoje znanje in pridobili nova orodja za delo z učenci.

📌 KDAJ IN KJE?

🗓 6. in 7. marec 2025Učenje učenja v praksi
Kako učence naučiti, da postanejo samostojni pri učenju? Preproste, a učinkovite metode lahko naredijo revolucijo v njihovem pristopu do znanja!

🗓 22. in 25. april 2025Opazim, delujem in krepim – Vloga pedagoškega delavca pri razvoju otroka
Z majhnimi dejanji lahko naredimo velike spremembe v življenju otrok in mladostnikov. Odkrijte, kako!

🌟 Zakaj ne smete zamuditi?

  • Izobraževanja niso zgolj teorija, ampak preplet navdiha, prakse in konkretnih orodij.
  • Pridobili boste znanja, ki jih lahko takoj uporabite pri svojem delu.
  • Izmenjali boste izkušnje in se povezali s kolegi iz pedagoškega sveta.

📩 Prijava: Prijavite se preko sistema KATIS in poskrbite, da bo leto 2025 leto novih strokovnih priložnosti! Pohitite, saj so mesta omejena!

VABLJENI K OGLEDU KATALOGA IZOBRAŽEVANJ IN DELAVNIC NAŠEGA CENTRA MODRA POSTAJA

Več informacij – E: modrapostaja@zpms.si ; T: 040 764 83

Več

TOM Ljubljana išče nove prostovoljce in prostovoljke

TOM telefon® – je edini splošni telefon za otroke in mladostnike v Sloveniji in deluje v okviru ZPMS. Po telefonu, e-pošti in spletni klepetalnici nas lahko otroci in mladostniki kontaktirajo zaradi katerega koli vprašanja ali težave, od najmanjše do največje. TOM svetovalne skupine so v Ljubljani, Mariboru, Murski Soboti, Slovenskih Konjicah, Velenju, Krškem, Idriji, Ajdovščini in Tolminu.

Želite vstopiti v svet otrok in mladostnikov in ga spreminjati na bolje?

S pridobljenim znanjem na TOM osnovnem izobraževanju, uvajanju in ob nadaljnji podpori supervizorjev boste otrokom lahko svetovali na telefonu, v spletni klepetalnici in prek e-pošte. Pridružite se mreži več kot 140 prostovoljcev, ki omogoča, da TOM nudi varen in neobsojajoč prostor za pogovor vsem otrokom in mladostnikom, ki se znajdejo v stiski.  

TOM LJUBLJANA vabi vse, ki se zanimate za prostovoljno delo in opravljanje prakse na našem programu, na informativni sestanek, ki bo v četrtek, 13. 2. 2025, ob 17. uri preko spletne aplikacije Zoom. Na informativnem sestanku vam bomo predstavili, kaj TOM je, kako deluje in postopek izbire kandidatov za opravljanje osnovnega izobraževanja.

Če se nam želite pridružiti, nam pišite na neza.jagodic@zpms.si. Vedno smo veseli novih prostovoljcev!

TERMINI IZOBRAŽEVANJA

*Predavanje o varni rabi spleta poteka prek aplikacije Zoom. Vsa ostala izobraževanja potekajo v živo.

Pogoj za svetovalno delo na TOM-u je opravljeno osnovno izobraževanje ter uvajanje. Za pričetek svetovanja na kanalu telefon je obvezna udeležba na vseh terminih izobraževanja za telefonsko svetovanje in predavanju za varno rabo interneta. Pogoj za svetovanje na spletni klepetalnici in e-pošti  je možno po opravljenem izobraževanju za svetovanje v spletni klepetalnici in e-pošti.

Več o prostovoljstvu na TOM spletni strani: https://www.e-tom.si/prostovoljstvo.

Več