Natečaj Evropa v šoli

Kratka predstavitev

Na Zvezi prijateljev mladine Slovenije z vsakim novim šolskim letom z velikim navdušenjem nadaljujemo dolgoletno tradicijo natečaja Evropa v šoli, ki ga izvajamo že od leta 2005 (pred tem ga je od leta 1999 izvajal Svet Evrope v Ljubljani). Na natečaju sodeluje tudi čez 10.000 otrok in več kot 550 šol in vrtcev.

Temeljni cilji natečaja so: prispevati k ustvarjalnemu soočanju z družbenimi problemi, krepiti evropsko zavest (smo tudi državljani Evrope, ne le Slovenije), krepitev strpnosti, solidarnosti, sprejemanja drugačnosti, samostojno in kritično razmišljanje mladih.

Potek natečaja: 1. Nacionalni odbor Evropa v šoli izbere temo (tema evropskega leta ali 17 ciljev trajnostnega razvoja), 2. Regijski koordinator naredi izbor in dela pošlje na ZPMS 3. Priprava publikacije z opisom teme in pregledom lanskih nagrajencev 4. Izobraževanje za mentorje 5. Ustvarjanje na šolski ravni in posredovanje del regijskim koordinatorjem 6. Nacionalne komisije izberejo od 1- 3 nagrajence v vseh kategorijah in v vseh starostnih skupinah 7. Zaključna prireditev s podelitvijo nagrad

Natečaj Evropa v šoli 2024/2025 – Digitalno državljanstvo, Čarovnija na dlani, naj te vodi modrost, ko brskaš po strani.

Zakaj je digitalno državljanstvo pomembno in kaj prinaša: Digitalno državljanstvo omogoča, da se spopademo z izzivi in priložnostmi, povečuje dostop in vključenost v družbo, pomaga pridobiti digitalne kompetence, ozavešča o diskriminaciji in pristranskosti, je ključno za pravilno delovanje demokratičnih institucij, poudarja odgovorno vedenje na spletu, uči, kako varovati osebne podatke in ostati varen v digitalnem okolju, spodbuja sočutje in spoštovanje drugih, zmanjšuje primere spletnega nasilja, uči, kako kritično ocenjevati spletno vsebino in razlikovati verodostojne vide od lažnih informacij, spodbuja, da gradijo pozitivne in pomenljive odnose na spletu.

Vsi pomembni datumi za sodelujoče šole in vrtce so zbrani tukaj (in v publikaciji).

6. 11. 2024 on-line izobraževanje za mentorje in regijske koordinatorje
6. 12. 2024 rok za oddajo prijav šol in vrtcev na natečaj
28. 2. 2025 šole/vrtci pošljejo dela na naslov regijskega koordinatorja natečaja
28. 3. 2025 regijski koordinatorji dela posredujejo nacionalni koordinatorici natečaja
spletne strani pri spletnem natečaju so zaključene
25. 4. 2025 objava rezultatov natečaja Evropa v šoli 2024/2025
7. 5. 2025   zaključni dogodek

Uporabne povezave

Mreža znanja 2024 | Konferenca Mreža znanja od leta 2012 povezuje znanje vodilnih strokovnjakov s področij digitalizacije raziskovanja in izobraževanja. Predstavlja edinstveno izkušnjo in udeležencem omogoča povezovanje v raznolike svetove odprte znanosti, superračunalništva in inovativnega izobraževanja.

Slovensko izobraževalni omrežje – namen spletnega mesta SIO je povezati in integrirati projekte, dejavnosti in storitve slovenskega izobraževalnega sistema. Kot povezovalna informacijska točka različnih e-skupnosti v izobraževalnem omrežju spletnih skupnosti zagotavlja: dostop do kataloga izobraževanj – seminarjev, delavnic, spletnih tečajev, enoten informacijski servis na področju razpisov in konferenc, enotno mesto izvajanja seminarjev in delavnic, razvoj in dostop do repozitorija različnih virov

Svet evrope je regionalna mednarodna organizacija, katere delo temelji na treh stebrih; krepitev spoštovanja človekovih pravic in temeljnih svoboščin, demokracije in vladavine prava.

Inštitut za elektronsko participacijo – Zavod INePA se ukvarja z razvojem politične demokracije in sodelovanjem javnosti prek družbeno inovativne rabe interneta ter z javnimi politikami informacijske družbe in digitalizacije na lokalni, nacionalni in evropski ravni.

Izobraževanje za mentorje in koordinatorje

Letošnjo temo Digitalno državljanstvo so na izobraževanju za mentorje in koordinatorje (6. 11. ob 13h preko ZOOM) predstavili – Petra Bevek Služba za digitalizacijo izobraževanja, Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, Janice Richardson, strokovnjakinja Sveta Evrope za digitalno državljanstvo, digitalno pismenost, vpliv spleta na počutje otrok in za njihovo zaščito na spletu ter Simon Delakorda, Inštitut za elektronsko participacijo.

Posnetek izobraževanja je na voljo tukaj.

Predavatelji na izobraževanju:

  • Uvodni nagovor Petra Bevek, Služba za digitalizacijo izobraževanja, Ministrstvo RS za vzgojo in izobraževanje
  • Predstavitev teme natečaja Digitalno državljanstvo – Janice Richardson, strokovnjakinja Sveta Evrope za digitalno državljanstvo, digitalno pismenost, vpliv spleta na počutje otrok in za njihovo zaščito na spletu
  • Digitalno suvereno državljanstvo: načela in prakse – mag. Simon Delakorda, Inštitut za elektronsko participacijo

PPT predstavitve predavateljev:

Podpora programa z donacijo

Kot fizična oseba lahko program podprete z nakazilom na spodnje podatke.

Zveza prijateljev mladine Slovenije, Dimičeva 9, 1000 Ljubljana
TRR: SI56 6100 0000 3512 232
Sklic: SI00 784015
Namen: EVROPA V ŠOLI

Donatorska-pogodba-ZPMS_Evropa-v-soli.docx

Izjava donatorja Vaše osebne podatke bomo obdelali za namen evidentiranja donacije. Na naslov naveden na UPN nalogu vas bo ZPMS največ trikrat letno povabila k oddaji donacije na podlagi našega zakonitega interesa (6.1.f GDPR). V primeru, da ne želite prejemati takih povabil, nam to prosim sporočite na info@zpms.si. Več o varstvu osebnih podatkov si lahko preberete v naši Politiki zasebnosti na https://www.zpms.si/politika-zasebnosti/.

Natečaj Evropa v šoli 2023/2024

Dobro se z dobrim vrača

V šolskem letu 2023/2024 je natečaj potekal pod naslovom Dobro se z dobrim vrača, kar se navezuje na 10. cilj trajnostnega razvoja: zmanjšanje neenakosti.

Rezultati natečaja

Po pregledu številnih kreativnih in inovativnih prispevkov smo izbrali avtorje, ki so se s svojimi deli najbolj izkazali. Nagrajenci natečaja Evropa v šoli 2023/24 – Dobro se z dobrim vrača.

Čestitamo vsem zmagovalcem in se zahvaljujemo vsem sodelujočim za njihov trud in kreativnost! Vaša dela nas navdihujejo in dokazujejo, da je prihodnost Evrope v dobrih rokah.

***

V letošnjem natečaju smo spodbujali razmišljanje otrok in mladostnikov o vsakodnevnem kakovostnem sobivanju z ljudmi v svoji bližnji in širši okolici, torej kako lahko že s preprosto prijaznostjo, medsebojnim razumevanjem in drobnimi dobrimi deli prispevamo k složnosti in boljšemu vsakdanu.

***

Več o temi 2023/2024, skupaj s pregledom lanskih nagrajencev, najdete v publikaciji.

Izobraževanje za mentorice in mentorje natečaja je potekalo v sredo, 25. oktobra 2023; pridružilo se nam je več kot 60 mentoric in mentorjev. 

Kratko o vsebini 

Posnetek izobraževanja

Obrazce, ki jih je treba priložiti k izdelkom, najdete v publikaciji med stranmi 18 in 25 ali pod spodnjimi povezavami.

Rok za oddajo prijav vrtcev in šol je 24. 11. 2023. Prijavo oddate pri vašem regijskemu koordinatorju/koordinatorici.

Prijetno ustvarjanje želimo in se že veselimo čudovitih izdelkov.

Natečaj Evropa v šoli 2022/2023

Vzgoja za mir

Natečaj Evropa v šoli v šolskem letu 2022/2023 je nosil naslov VZGOJA ZA MIR in se je navezoval na 16. cilj trajnostnega razvoja (mir, pravičnost in močne institucije).

V tem šolskem letu je sodelovalo 136 vrtcev, osnovnih in srednjih šol, kar pomeni 10.128 otrok. Hvala vsem za neverjeten odziv.

 TUKAJ si lahko pogledate nagrajence natečaja Evropa v šoli na temo Vzgoja za mir. Čestitke za čudovite izdelke!

Letošnjo publikacijo z novo razpisano temo in pregledom lanskih nagrajencev si lahko ogledate tukajEvropa v šoli_publikacija 2022_2023

Posnetek izobraževanja za mentorje si lahko ogledate TUKAJ.

V tem šolskem letu prvič k sodelovanju v likovnem natečaju vabimo tudi vrtce!

Prav tako pa smo mladim, ki razmišljajo izven okvirjev, ponudili možnost »ustvarjalne kategorije«.

Utrinki z zaključnih prireditev